Kui kellelgi võis veel hiljaaegu olla kahtlusi Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni OPECi strateegias, siis kartelli rikkamad liikmesriigid on selle viimaks puust ja punaseks selgeks teinud, vahendab Bloomberg.

- OPECi viimatine tippkohtumine Viinis.
- Foto: EPA
Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraatide ja Kuveidi esindajad on viimase pooleteise kuu jooksul kokku 12 korral toonitanud, et kartell ei asu nafta hinnalanguse piiramiseks toodangut kärpima. Commerzbanki ja Barclaysi analüütikute hinnangul soovivad tootjamaad selgelt hinnataset edaspidi veelgi allapoole suruda, survestamaks USA kildagaasi tootjaid oma kärpeid kiirendama.
See strateegia on juba ka vilja kandnud ja mitmete analüütikute kinnitusel ootavad tänavu USA kildagaasitööstust ees tõsised kärped.
Läinud aastal kukkus USA toornafta hind 48% ja on langenud 35% alates 27. novembrist, mil OPECi koosviibimisel jäid kärped tegemata.
Washingtonis tegutseva konsultatsioonifirma IHS analüütik Jamie Webster rääkis, et mida kiiremini kartell hinda alla surub, seda kiiremini tuleb vastus USA tootmiselt – see on OPECi ootus ja lootus. „Ma ei mäleta aega, mil mõningad liikmed aktiivselt nii sõnade kui tegudega hinda alla surusid,“ lisas ta.
USA toornafta päevatoodang kerkis läinud nädalal 9,13 miljonile barrelile, mida on 1 miljoni barreli võrra enam kui mullu samal ajal. Horisontaalne puurimine ja hüdrauliline purustamine on viimase viie aasta jooksul toodangut kergitanud 66% võrra.
Nafta hinnalangus läheb 12-liikmelisele OPECi kartellile Energy Information Administrationi (EIA) andmetel tänavu maksma 257 miljardit dollarit. Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi lubas detsembris antud intervjuus, et OPECi riigid ei kaldu praeguselt kursilt isegi siis kui nafta hind kukub 20 dollarile barrel.
Katari andmetel ületab praegu globaalne naftatoodang pakkumist 2 miljoni barreli võrra päevas. See on 6,7% OPECi toodangust.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!